Kategorie

PORADNIK

Czy drzwi drewniane to dobry wybór, czy nie będą się odkształcać ?

Wybór drzwi wewnętrznych to decyzja na lata. Warto byłoby, aby drzwi poza aspektami wizualnymi posiadały również takie walory jak trwałość oraz funkcjonalność.

Drzwi drewniane Ronkowski są wykonane z drewna klejonego warstwowo co powoduje, że są odporne na wszelkie odkształcenia. Najważniejszy jednak jest tutaj materiał, czyli drewno. Drewno stosowane do produkcji drzwi wewnętrznych Ronkowski jest starannie wybierane na miejscu w fabryce, gdzie sami je przecieramy i gatunkujemy. Daje to nam 100% gwarancję, że wybrany materiał zapewni najwyższą jakość drewnianych drzwi Ronkowski.

„Stabilność naszych drzwi pod względem odkształcenia, uważam za nasz wielki sukces. Sądzę, że praktycznie w Polsce nie ma produkcji drzwi w tej klasie z litego 100% drewna.”
Henryk Ronkowski – założyciel firmy

Jak poprawnie podać stronę drzwi drewnianych

Ten z pozoru błahy problem okazuje się często nie laga wyzwaniem dla kupujących drzwi wewnętrzne. Najprostszym sposobem na poprawne podanie strony drzwi wewnętrznych, to ustawienie się naprzeciw drzwi od strony zawiasowej (tak aby widzieć zawiasy drzwiowe). Jeżeli zawiasy są po prawej stronie, to są to drzwi „prawe”, jeżeli po lewej stronie, to są to drzwi „lewe”.


Drzwi prawe to takie, których zawiasy (patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy) znajdują się z prawej strony.

Drzwi lewe to takie, których zawiasy (patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy) znajdują się z lewej strony.

.

             Drzwi lewe

                         Drzwi prawe

Sposób otwierania – do wewnątrz czy na zewnątrz ?

Sposób otwierania drzwi ma istotne znaczenie zarówno z punktu widzenia wygody ich użytkowania, jak również miejsca jakie potrzebujemy na ich otwarcie. Warto, zanim podejmie się decyzję o wyborze drzwi, dokładnie zaplanować sposób aranżacji pomieszczeń. Najczęściej drzwi pokojowe otwierane są do wewnątrz pomieszczenia, natomiast drzwi łazienkowe na zewnątrz, tj. do korytarza.

Drzwi typowe – co to takiego ? A co jeśli mój otwór drzwiowy nie pasuje do tych wymiarów ?

Część producentów ma określone typowe wymiary swoich drzwi. Niestety standardy poszczególnych producentów różnią się od siebie, co jest nie lada problemem dla kupującego. Do tego dochodzi jeszcze problem różnych otworów drzwiowych w poszczególnych budynkach, a nawet poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu.

Firma Ronkowski wychodzi naprzeciw potrzebom klienta i wszystkie drzwi jakie produkuje, wykonuje dokładnie pod dany otwór drzwiowy. Klient nie musi się martwić o to, że posiada nietypowe otwory drzwiowe. Dzięki pełnej elastyczności rozmiarowej praktycznie każde drzwi drewniane Ronkowski posiadają swego unikalnego odbiorcę. Jedyne co trzeba zrobić, to podać nam swój wymiar otworu, a my zajmiemy się całą resztą.

Zawiasy wierzchnie, czy ukryte ?

Wielu z nas na co dzień nie zwraca uwagi na detale, takie jak zawiasy drzwiowe. Jednak przy wyborze nowych drzwi wewnętrznych jest to jedno z kluczowych pytań. Co uzyskamy dzięki zawiasom ukrytym? Czym się różnią od tych widocznych?

więcej...

Strona szyby matowej / z ornamentem ?

Jest to pytanie bardzo często pomijane podczas zakupu drzwi wewnętrznych. W sytuacji, gdy pojawiają się różnice w stronach otwierania drzwi, tj. gdy część z zamawianych drzwi otwiera się do wewnątrz a część na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na sposób umieszczenia szyby w drzwiach. Chodzi o to, aby gładka lub matowa strona szkła była we wszystkich drzwiach wewnętrznych po tej samej stronie, tj. albo od strony futryny albo od strony skrzydła.

Drzwi drewniane Ronkowski w standardzie posiadają mat / ornament od strony futryny. Nie jest to jednak problemem, aby szyba w drzwiach wewnętrznych została umieszczona odwrotnie, zgodnie z życzeniem klienta.

Instrukcja montażu drzwi wewnętrzynych

OGÓLNE WYMAGANIA MONTAŻOWE

  1. Montować należy wyroby wykończone ostatecznie powłokami malarskimi.
  2. Montować należy wyroby w otworach ściennych po zakończonych pracach murarskich i malarskich.
  3. Wymagana względna wilgotność w pomieszczeniu, w którym ma miejsce montaż drzwi wewnętrznych, to 40 - 60%.
  4. Zaleca się montaż drzwi wyłącznie przy pomocy pianki poliuretanowej niskoprężnej.
  5. Do prawidłowego ustawienia i zamocowania ościeżnicy, otwór w ścianie powinien być większy od obrysu ościeżnicy o około 20 mm na wysokości oraz 30mm na szerokości.

MONTAŻ

Prawidłowy montaż i właściwą jakość zapewniają tylko ościeżnice dobrane wymiarowo do otworu i grubości muru. W sytuacji nieznacznych różnic dopuszcza się możliwość niewielkiego skrócenia skrzydła i ramiaków pionowych ościeżnicy.

Montaż przebiega wg następujących, kolejnych operacji:

  1. Mocowanie ramy na czas montażu (wszystkie rodzaje ościeżnic).
    Po uprzednim wyjęciu skrzydła z zawiasów ościeżnicę ustawić pionowo w otworze drzwiowym, dosuwając do powierzchni ściany od strony opasek stałych lub licować z powierzchnią ściany i na grubość muru w ościeżnicach regulowanych obustronnie. Posługując się klinami drewnianymi zablokować ościeżnicę w górnych narożach otworu ściany. Skontrolować poziom nadproża i pion ramiaków oraz przy pomocy klinów i 2 listew rozporowych (jedna bezpośrednio na podłodze) wstawionych między ramiakami pionowymi ostatecznie ustawić i zablokować całość ościeżnicy (należy pamiętać, aby na końcu listew rozporowych zamontować miękki materiał w celu uniknięcia wgnieceń na futrynie).
  2. Sprawdzenie funkcjonowania skrzydła.
    Zawiesić skrzydło oraz sprawdzić prawidłowość funkcjonowania. W razie konieczności dokonać odpowiednich korekt w ustawieniu ramy ościeżnicy. Nieznaczne nieprawidłowości w przyleganiu skrzydła do uszczelki można korygować poprzez regulację zawiasu oraz wkręcenie lub wykręcenie zawiasa z ościeżnicy. Luz między ościeżnicą a zawiasem powinien wynosić min. 0,5 mm, max. 2,0 mm.  Nasadki ozdobne zakładać po całkowitym zakończeniu montażu.
  3. Montaż ostateczny ościeżnicy.
    Wprowadzić piankę montażową w szczelinę między murem a ramą ościeżnicy, co najmniej na wysokości rozpórek i górnych naroży. Odpowiednia ilość i rozłożenie pianki montażowej zapewnia trwałe i stabilne zamocowanie ościeżnicy (stosować wytyczne producenta pianki). Dla zapewnienia pełnej szczelności zaleca się wprowadzenie pianki montażowej na całym obwodzie ościeżnicy. Rozpórki i kliny drewniane demontować po całkowitym utwardzeniu się pianki montażowej.

Uwaga: Niedopuszczalne jest zbieranie nadmiarów pianki w trakcie jej pęcznienia - obcinać po stwardnieniu.

Schemat rozmieszczenia klinów i rozpórek podczas montażu

Wymiary:
Wysokość skrzydeł 2030 mm. Dokładne wymiary podane są w tabeli. Dowolność wyboru szerokości i modeli skrzydeł przy drzwiach dwuskrzydłowych.


Wymiary drzwi f-my DREW-GÓR

Dokładne wymiary podane są w tabeli. Dowolność wyboru szerokości i modeli skrzydeł przy drzwiach dwuskrzydłowych.

 

 


Strona głównaStrona główna